Intézményünk lakói lehetőséget kaptak arra, hogy decemberben ellátogassanak Budapestre a Nemzeti Színházba, a színház felajánlására. Így hat ellátott és két fejlesztő pedagógus részvételével megtekintettük
december 16-án a János vitéz című előadást. Intézményünk biztosította a buszt, és ebéd után útra keltünk, hogy idejében elérjünk a 15 órai előadásra.
Gondozottjaink nagy érdeklődéssel készültek erre a napra, mi pedig előtte felhívtuk figyelmüket néhány tudnivalóra, elővigyázatosságra. Röviden elmeséltük a főszereplő próbatételes kalandsorát, hőssé válását, és hogyan is változott Kukorica Jancsi János vitézzé.
Megérkezésünk után körbe sétáltuk az épületet, majd fotókkal örökítettük meg magunkat.
A színház tágas belső tere és berendezése magára hívta figyelmét, és mi már az előadás megkezdése előtt jól éreztük magunkat. Sétáltunk a folyosókon, gyönyörködtünk a kilátásban, híres színészek fotóit szemléltük, majd a János vitéz címlapja alapján megkerestük az előadók fényképeit. A belépőjegy alapján megkerestük helyünket. A darab két felvonásos volt, időtartama két és fél óra. Szinte teltházas volt a nézőtér, csupa fiatal résztvevővel.
Az előadás újszerű ötletekkel volt tele, mely színesítette a jeleneteket. Az igazából seprűn repülő boszorkány, a bicikli lovak, a felhőből csepegő víz, az árnyjátékokkal megjelenítő óriás termete mind a díszlettervező leleményességét mutatta. Ugyanakkor a népies vonások is fellelhetőek voltak, mint a bevezetőben a ládából előkerült szerszámok, vagy a fegyvereket helyettesítő szóháború mondókákkal. Szerintem a modern technikák alkalmazása során is érthető volt Jancsi akadályokkal teli kalandja, életútja.
Hazafelé tartó utunk egy előttünk történt baleset miatt hosszabbra nyúlt, de hét végén bizonyára mindenkinek sikerült kipihennie magát. A sok-sok pozitív hatást, maradandó élményt még sokáig megőrizzük emlékeinkben. Reméljük, hogy lesz még részünk másokat is eljuttatni hazánk egyik legszebb színházába, hiszen az Igazgató Úr is megjegyezte, hogy a Nemzeti Színház „az egész nemzet színháza”.
Bóly, 2022.12.20.
programfelelősök:
Geiger Józsefné, Volk Csabáné – fejlesztő pedagógusok